ARMONIA BRASSOVIA

Comunitate autosustenabila
It is currently Mon Dec 18, 2017 7:20 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
PostPosted: Sun Apr 12, 2015 9:18 pm 

Has thanked: 1204 times
Been thanked: 1211 times
Se pot planta tot acum si cartofii in paie si mulci.si mamaa ce de paie avem la cabana.

http://hobbygradina.ro/2011/04/14/sa-cu ... i-in-paie/

Profile  

PostPosted: Sun Apr 12, 2015 11:51 pm 

Has thanked: 1149 times
Been thanked: 1666 times
Pai aducem fiecare cate un kg saptamana viitoare sa plantam in paie in swale-uri.

Profile  

PostPosted: Mon Apr 13, 2015 11:04 pm 

Has thanked: 1906 times
Been thanked: 869 times
Hristos A Inviat !!
Dragi Armoniosi, stau la gura sobei si va scriu despre ce am experimentat pe terenul si la Cabana noastra...
Sunt de 3 zile aici la Cabana si... parca-sigur nu imi mai vine sa plec fiindca aici ma simt cel mai bine in Gradina Armoniei... :)
Sunt extrem de bucuros ca m-am intors acasa, miercuri am venit cu Ioan, Vlad si taicameu, George, Alex si Mihai erau pe deal la plantat, eu am stat doar putin cat am mai dat niste baloti jos de pe cabana si am dat o tura pe teren, a trebuit sa plecam caci aveam o intalnire in oras la ora 18... Sambata dimineata am revenit singur sa termin cu balotii, sa fac ordine si curatenie imprejurul si inauntrul Cabanei, ca sa fie curata si frumoasa de Pasti. Au trecut pe aici Ciprian si Andreea Bodnarescu, au mai plantat cativa arbusti pe parcela lor, au lasat un cozonac frumos (Multumim!)
Dupa ce am facut provizii de lemne si apa in toate bidoanele mici si mari, Duminica am mers la slujba la Manastire, m-am intors, am spus o rugaciune de binecuvantare a Cabanei, a Terenului si a oamenilor Armoniei si cu sufletul plin de Pace, Bucurie si Lumina Sfintelor Pasti am hotarat sa raman permanent la Cabana...
Da, daca tot a venit Primavara m-am hotarat sa sparg gheata, sa raman aici chiar de acum si sper sa se alature si altii fiindca avem multe lucruri bune de facut in Gradina Armoniei !! :)
Dupamasa in prima zi de pasti au trecut George si Daniela si Sebi cu sotia si mama si copiii lor... pe mine m-au gasit pe la Nucleul 3 unde studiam mai bine terenul, caci mistretii facusera niste adevarate cratere sau transee pe acolo, incat nu mai trebuie sapat ca sa plantam pomi... ;) Revenind la cabana am gustat impreuna din bunatatile lasate de Ciprian si Andreea si de Dominic cu o saptamana in urma(Multumiri!)... apoi am plecat cu totii seara la 8.
Eu m-am intors azi pe la ora 18.30 si am vazut al 2-lea Semn pe Cer de Pasti -o a doua Minune in aceste 3 zile...
Despre asta voiam sa va povestesc : Primul Semn pe Cer, Prima Minune ce am vazut-o a fost Sambata seara - in Seara Invierii am fost martorul unui fenomen fantastic dar adevarat: priveam apusul de soare in linistea superba, stand pe balotii de langa usa, rezemat de peretele de lemn al cabanei, ascultam cantecul minunat al pasarelelor iar Soarele fiind la orizont inconjurat de norisori gri densi, la un moment dat Lumina Soarelui a format o bara verticala de lumina rosie-aurie apoi imediat a aparut o fanta orizontala in nori si s-a format astfel O CRUCE DE LUMINA INTENSA SUPERBA PRINTRE NORI... priveam inmarmurit si perplex semnul acesta Divin, apoi trezindu-ma din reverie am pozat cu telefonul ce mai ramase din cruce... Cred ca aceasta Cruce putea fi vizibila doar din aceasta zona de sub Muntii Fagarasului de la Sambata incoace, din acest punct al dealului nostru si al Manastirii si CRED ca este UN SEMN special pentru aceste locuri si oamenii acestor locuri...
A doua Minune vazuta a fost azi cand m-am intors la ora 18.24, veneam pe jos sorbind din ochi peisajul superb chiar inainte de intrarea pe Teren si cand ma uit la Soare - am vazut cu mare uimire ca Soarele avea Aripi de Arhanghel !!!! Da avea aripi formate din niste nori uriasi de o parte si de alta a lui, fiind vant puternic se miscau repede norii, dar am facut o poza si aceste poze am sa le pun in atasament...
Mari si Minunate sunt Semnele Domnului ... sa luam aminte... :)

Attachments:
Semne de Pasti.zip [221.65 KiB]
Downloaded 110 times
 Profile  

PostPosted: Fri May 15, 2015 5:03 pm 

Dragi Armoniosi Frumosi!
Am revenit pe forum dupa cateva zile... perioada din 20.04 incoace, zile in care am fost prezent mai mult la Cabana noastra a Armoniei
si cate 2-3 zile la Brasov pentru rezolvarea lucrurilor cu Autorizatii plantatii/subventii APIA/autorizare DSV impreuna
cu colegii de la Juridic, Razvan, Ovidiu si Flavian.
In weekendul trecut la cabana, am avut bucuria sufleteasca de a petrece 24 ore nepretuite alaturi de Oameni Buni si Dragi,
Stefan, Gabi si fetitele lor... -Imi sunteti atat de Dragi sufletului -va imbratisez cu Drag !! (scuze pentru risipa de cuvinte DRAGI ;)
am lucrat impreuna in gradina si la curatenie in cabana, Multe Multumiri !! ne-am bucurat impreuna de atmosfera familiala
a Cinei in Living sau de statul la Gura Sobei din Bucatarie... sau de cum au crescut frumos toti pomii si legumele plantate pe langa Cabana...
Se pare ca cel mai bine le merge si le place mult pe Terenul nostru urmatoarelor specii : GOJI, Usturoi, Topinambur, CATINA, Scorus, Merisori, NUCI, Visini si Meri (DA au inflorit Merii lui Bogdan pusi de el la Nucleul 1 :)

Apoi duminica spre seara au sosit cativa musafiri la Cabana, Alexandra Petrisor cu 4 studenti baieti si fete si
2 profesori, au ramas la cabana duminica seara si peste noapte, iar luni dimineatza i-am condus intr-un tur al
Terenului in care au fotografiat imprejurimile si peisajul mirific Armonios pe care il stiti prea bine...
le-a placut foarte mult si au plecat cu dorinta de a reveni si in alte ocazii... :)

Acum am ajuns din nou la Cabana Armoniei, am sa EXPERIMENTEZ un pic de gradina cu zarzavaturi si verdeturi… Doamne Ajuta!

Va astept cu drag si va imbratisez pe toti cu drag!! :)

Profile  

PostPosted: Fri Jun 26, 2015 1:13 pm 

Jurnal de Bord... (Bord pt ca mai e un pic si Cabana noastra se transforma in Arca lui Noe... sau daca vreti "Arca lui Get" ;) )
- VESTILE SUNT BUNE Dragi Armoniosi !!

Last edited by Sorin Get on Fri Jun 26, 2015 1:44 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Fri Jun 26, 2015 1:33 pm 

Has thanked: 1204 times
Been thanked: 1211 times
Gainile cum se simt? :) E ca aici la open range ?

https://www.facebook.com/xendanweb/vide ... 878011795/

Profile  

PostPosted: Fri Jun 26, 2015 1:44 pm 

Jurnal de Bord... (Bord pt ca mai e un pic si Cabana noastra se transforma in Arca lui Noe... sau daca vreti "Arca lui Get" ;) )
- VESTILE SUNT BUNE Dragi Armoniosi !!

1. De doua zile ploua in continuuuuuuu... :)

2. Curg paraiele prin fata si spatele si pe dedesupturile Cabanei... curg pe drumurile de pamant si pe tot dealul...

3. Dar sa vedeti ce CURG TONELE DE APA pe paraiele din padurice, si au ajuns la barajele noastre... si ... SUSPANS... ;)
... ... Barajul UNU a rezistat !! :) E Puternic!! Solid!! Dupa ce s-a umplut lacul cu apa pana la refuz... apa si-a facut loc prin coltul din stanga
si curge apoi in cascada libera la vale...
... ... Barajul DOI e Bun Solid Puternic, dar prea scund, l-a incalecat apa repede si partea din aval a barajului s-a surpat pe jumate, apa si-a facut loc...

4. Am spus Sa Vedeti fiindca ca AM FILMAT TOTUL PENTRU VOI :) sa vedeti ce Debit de Ape putem avea aici La Noi la Armonia !!
(ce bine era daca aveam deja niste iazuri...) :)

Noi nebunatici si naturisti cum suntem, iesim si pe ploaie afara cu treaba sau doar sa ne plimbam... ne schimbam de haine de 5-6 ori pe zi
norocul e ca le punem la uscat deasupra sobei... noroc ca avem soba... noroc ca avem lemne... noroc ca Traim !! Si E Minunat !! :)

Va imbratisam absolut pe toti !! si Va Multumim Ca Existati ARMONIA !! :) <3 <3
Cu drag, Sorin Get, Iza si varul Gheo... ;)

P.S. Apropo de GHEO - E CEL MAI TARE DIN PARCARE !! - iata o mostra de ce e in stare sa faca GHEO :
https://www.youtube.com/watch?v=1kQ_k5liAJI ;)

Profile  

PostPosted: Thu Oct 20, 2016 9:13 pm 

Has thanked: 358 times
Been thanked: 204 times
Buna seara frati si surori, vin cu urmatoarea rugaminte: daca va mai amintiti de la ce pepiniere ne-am aprovizionat si ce recomandari ati putea sa-mi faceti in privinta sursei de aprovizionare,ma intereseaza arbori,arbusti,fructe padure,pomi fructiferi,etc
Sunt implicat intr-un proiect in Bucuresti si m-ar ajuta aceaste informatii...multumesc! va imbratisez!

Profile  

PostPosted: Thu Oct 20, 2016 9:43 pm 

Has thanked: 636 times
Been thanked: 1398 times
Iti spun eu toate sursele la intilnirea comunitatii de simbata...si ai si cazarea asigurata!

Profile  

PostPosted: Fri Oct 21, 2016 2:07 am 

Has thanked: 358 times
Been thanked: 204 times
multumesc,n-o sa pot ajunge la aceasta intalnire......poate la urmatoarea..va doresc spor in toate, Doamne ajuta!

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]