ARMONIA BRASSOVIA

Comunitate autosustenabila
It is currently Mon Dec 18, 2017 11:34 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
PostPosted: Tue May 20, 2014 5:58 pm 

Has thanked: 358 times
Been thanked: 204 times
felicitari antonius!

Profile  

PostPosted: Fri Jun 06, 2014 2:25 pm 

Has thanked: 2710 times
Been thanked: 3984 times
Ultimul tratament aici: http://blog.flavian.ro/2014/02/eliminar ... tml#doispe

Vineri 30 mai am inceput cu sotia ultima tura de tratament din seria inceputa toamna trecuta. A fost tura cu numarul 10 pentru ea si tura cu numarul 12 pentru mine, iar in urma rezultatelor obtinute la ultimele curatari am considerat ca este suficient sa ne oprim aici. Mai ales ca nu incepusem acest tratament in urma unor probleme de ficat sau alte cauze de sanatate, ci mai mult pentru o detoxifiere generala a organismului. La ultima tura, asa cum ne asteptam, am scos amandoi doar ceva pasta de colesterol galben, aproape curata, exceptand vreo 3-5 bobite verzi cam cat bobul de grau. Vor mai fi de acum doar turele de intretinere periodice, probabil una-doua pe an in functie de nevoie, urmatoarea estimam sa o facem probabil in toamna, dupa incheierea sezonului de legume si fructe proaspete. Fiind insa ultimul episod din aceasta cura, in cazul meu, am zis ca poate n-ar strica sa plusez un pic, sa fac o curatare si mai buna, iar daca-i bal apoi bal sa fie... :)

Va mai povestisem eu prin ianuarie anul trecut despre aventurile mele cu recreatiile alimentare, pe care unii le mai numesc si post negru cu apa. Am zis asadar ca n-ar strica in urma tratamentului de ficat sa continui cu cateva zile de pauza alimentara, sa-i dau si stomacului sau ficatului un pic de timp de odihna. Vinerea trecuta, dupa cum va spuneam, am inceput tratamentul si am papat ultima masa, adica o banana si 2-3 mere la pranz, urmata de sarea amara si uleiul in partea de seara. A urmat eliminarea, sambata dimineata, dupa care am decis ca-i bine sa curat totusi un pic intestinele. Fiind invitat la un eveniment, am molfait vreo 2-3 frunze de salata pana la lichefiere, dupa care am tras tare cu sucuri de portocala proaspete pentru a spala sarea amara ramasa prin stomac. Pentru mai multa siguranta, duminica dimineata am facut si clisma de rigoare, pentru ca de data asta nu mai mergea sa fentez cu taratele de psyllium pe care le foloseam de obicei.

De duminica dimineata incepand, am mers doar pe apa, bauta functie de cum simteam nevoia. Pentru cei care stiu ce inseamna postul si ketoza, inteleg faptul ca organismului ii ia cam 3 zile pentru trecerea de pe functionarea cu carbohidratii/glucidele mai putin benefice pe una bazata pe grasimile stocate de-a lungul timpului. Este vorba de acele prime doua zile critice, in care are loc "sevrajul" datorat eliminarii dozei zilnice de "droguri" reprezentate de glucide gen carbohidrati, zaharuri, fructoza, glucoza. Spre bucuria mea, de data aceasta, in urma tratamentului de ficat proaspat efectuat, trecerea prin perioada de "sevraj" a fost mult mai usoara decat cea experimentata la postul de acum un an si ceva. Am avut ocazia sa observ din nou ca din a treia zi, lucrurile devin mult mai usoare si poti tine regimul relativ lejer, cu conditia sa nu treci prin bucatarie seara cand se gatesc chestii prea apetisante sau sa duci lipsa de activitate in timpul zilei, ca sa-ti vina sa mamanci din plictiseala.

Am decis sa inchei acest ultim tratament astazi, vineri, adica fix la o saptamana de la ultima masa solida, cu 7 zile de post, din care 6 doar cu apa. Voi incepe revenirea diseara, lejer, cu sucuri si cateva felii de citrice, urmand ca de maine sa reincep usor-usor alimentatia normala, cu salate si alte verdeturi. Daca tot am trecut deja, in urma pauzei alimentare, pe o functionare ketogenica sau low-carb cum mai este numita in limbajul de "specialitate" ma voi stradui sa mentin acest trend cat mai mult. Bine, nici inainte nu exageram eu cu dulciurile, dar voi incerca sa mai reduc cantitatea de miere, branzeturi, cereale, panificatie si alte alimente cu continut ridicat de carbohidrati, pentru a ramane pe dieta bazata pe legume proaspete, fructe cu continut scazut de glucide, nuci si seminte hidratate, germeni si muguri, plus altele de genul. Beneficiile lor, cuplate cu un ficat curat si bine functional, le-am tot enumerat si eu si multi altii din linkurile de mai sus. Acestea fiind zise, va urez tuturor multa sanatate si spor la treaba cu acest tratament, un prim pas spre o viata plina de magie... ;)

Profile  

PostPosted: Wed Jul 23, 2014 10:39 am 

Has thanked: 1288 times
Been thanked: 1284 times
Revin si eu cu un update la capitolul acesta.

In tura a 3-a de acum doua luni am eliminat pietre puternic, verzi si galbene de diametre pana la 2cm... si muult colesterol.
In tura a 4-a acum o luna s-au imputinat pietrele asa dintr-o data puternic, in schimb colesterolul a iesit in continuare... in cantitate mare.
Iar in weekendul care tocmai a trecut am facut si a 5-a sedinta.
Surpriza!
20-30 de pietricele verzi abia vizibile... si in rest 0 colesterol. De unde eu credeam ca acea masa galbuie e de fapt partial de la uleiul care se bea seara, se pare ca nu e deloc asa... acel ulei impreuna cu lamaia a fost absorbit complet in organism... Eu am eliminat apa fara grasime deloc. In toata aceasta perioada insa mentionez ca am mancat o medie de 90% crud + regim detox puternic.
Consider si eu incheiata cura. Totusi un semn mare de intrebare este... cum de a tinut doar 5 sedinte? Raspunsul mi l-am dat singur... in familia mea, in copilarie s-a gatit in general cu foarte putina carne, porcul mai rar, pui si peste mai mult... cartofi prajiti nu am prea mancat niciodata, Mc. Donalds am gustat de cateva ori doar... deci foarte putine lucrui prajite in general. Si cand ma gandesc cat plangeam dupa Mc. Donalds :lol: si ai mei nu si nu!!! Insa acum ma bucur si le multumesc!

De asemenea cred ca foarte mult in eliminarea colesterolului din organism a ajutat cura cu apa de dimineata pe stomcaul gol... inca un element care face minuni! Un element care o sa ma insoteasca multa vreme de acum inainte.
Efectele post cura urmeaza sa le experimentez...

Profile  

PostPosted: Thu Jul 24, 2014 10:23 am 

Has thanked: 358 times
Been thanked: 204 times
in urma cu 2 sapmanati am incheiat-o si eu cura a 3-a, deasemenea, doar cateva pietricele, iar colesterol mai deloc........

Profile  

PostPosted: Tue Nov 29, 2016 4:46 pm 

Has thanked: 276 times
Been thanked: 246 times
Ghici unde se ascundeau aceste minunate bilutze ... ca sa nu le spun meteoriti :shock: ... mai putin capacul de bere :lol: pe care l-am atasat doar ca termen de comparatie
Pe langa astea, mai convietuiau inca ceva zeci cu dimensiunea sub 6 mm pe care nu le-am bagat in sedinta foto. ;)

Attachment:
IMG_0756-mica.jpg
IMG_0756-mica.jpg [ 65.39 KiB | Viewed 1304 times ]

Profile  

PostPosted: Tue Nov 29, 2016 5:02 pm 

Has thanked: 2710 times
Been thanked: 3984 times
Sanatate multa fostului posesor de asemenea bilute.

Si curaj pentru cat mai multe cure, pana nu mai iese nimic... ;)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]