ARMONIA BRASSOVIA

Comunitate autosustenabila
It is currently Sun Oct 22, 2017 9:08 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
PostPosted: Thu Sep 15, 2016 10:41 am 

Has thanked: 631 times
Been thanked: 1394 times
Caut persoana/persoane din comunitate sau din afara dispusa/dispuse sa imi ofere o mina de ajutor la plantatia de muri pe care doresc sa o infiintez; activitatea este contra cost(10 ron/ora) si va consta in : sapare gropi pt stilpi sustinere(cu motoforeza), fixare stilpi sustinere cu piatra batuta la baza, decojire stilpi/spalieri, ardere la capete stilpi, fixare plasa de imprejmuire si alte actiuni de acest gen. Voluntarii sint de asemenea acceptati cu placere...
Pt detalii si completari astept raspuns pe mail: cristian.ciocanaru@gmail.com

Profile  

PostPosted: Fri Sep 16, 2016 10:10 am 

Has thanked: 1204 times
Been thanked: 1211 times
Catalin Popa - 0770563677 Bate, si ti se va deschide..

Profile  

PostPosted: Fri Sep 16, 2016 10:43 am 

Has thanked: 1204 times
Been thanked: 1211 times
Si in alta ordine de idei, s-a copt ienuparul, e timpul recoltei..Aici cateva oferte boabe ienupar ptr Anglia.Sorin e acolo, ar trebui doar recoltate, puse in pungute ,etichetate si distribute +puse la vanzare pe siteuri.. pretul /kg en-gros variaza intre 30-100 Lei, in functie de calitate,tara origine ,bio..https://www.amazon.co.uk/Buy-Whole-Food ... B007CX3HIU

La pretul cu amanuntul de exemplu 28 grame ienupar bio, calitatea I (adica ca al nostru) vandut in magazinele din UK costa 1,5 pounds =8 lei.La pretul de 8 lei 28 grame un kilogram are valoarea de 280 Lei...adica mult peste pretul de en-gros.
http://www.mysupermarket.co.uk/tesco-pr ... s_28g.html

Daca am sti sa facem pachetele dragute si sa creeam cu bun gust un brand Armonia s-ar putea ca incet incet sa avem succes, mai ales pe pietele de dincolo unde se pune pret pe produsele Bio.Estimez ca de pe teren si zonele adiacente se pot recolta sute de kg, spre tone.. Poate reuseste Sorin sa gaseasca un cumparator pentru productia de ienupar, ar trebui doar recoltat si vandut..Astfe am putea oferi locuri de munca muncitorilor armoniei inca de anul asta.Daca nu gasim muncitori printre membri (si cu siguranta nu ii vom gasi daca nu ii vom contacta telefonic pe fiecare in parte(sau e-mail) cu siguranta am putea angaja oameni din sat cu contract.Ideea asta se poate atasa Masterplanului si adauga Mailului catre membrii/simpatizanti/investitori despre care va vorbeam zilele trecute.

Sunt curios cate kilograme poate recolta un muncitor/zi.Nu prea stiu detalii despre tehnica de recoltare, la un moment dat am postat un filmulet..

In alta ordine de idei.Si pentru infiintarea plantatiilor de mur etc. se pot angaja oameni din sat cu contract pe Plafin..
La tara oamenii pretuiesc altfel banul, mai ales daca oamenii sunt trecuti de anumite varste sau daca apartin anumite etnii..
Cu tot cu taxe e posibi sa se iasa la un cost pe ora mai mic de 10 Ron cat a oferit George. Daca el are incredere in terenul ales si tehnica de culltura, ii urez felicitari si multa bafta!!

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]