ARMONIA BRASSOVIA

Comunitate autosustenabila
It is currently Sat Aug 19, 2017 6:01 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
PostPosted: Sat Jul 30, 2016 8:16 am 

Has thanked: 775 times
Been thanked: 804 times
"... cea de-a patra cauza majora de emotii negative si care conduce la manie, resentimente, invidie, gelozie si frustrari de orice fel este BLAMAREA. Aceasta genereaza FURIE, cea mai daunatoare dintre toate emotiile negative. Mania este mai distructiva decat orice forta de pe pamant. Furia necontrolata distruge sanatate, relatii, familii, afaceri, societati si reprezinta principala cauza a razboaielor, a revolutiilor si a conflictului social.
Originea maniei poate fi gasita in critica distructiva din copilaria timpurie. De fiecare data cand o persoana este criticata, ea reactioneaza de parca ar fi atacata, adopta o pozitie defensiva si are resentimente. Intrucat orice comportament pe care il repeti la nesfarsit devine un obicei, multi oameni dezvolta deprinderea de a raspunde cu manie la orice problema, dezamagire sau frustrare pe care le experimenteaza. Intr-un final, ajung sa fie furiosi tot timpul in legatura cu ceva.
Pentru a se mania, o persoana trebuie sa poata invinovati pe cineva pentru ceva ce s-a intamplat sau nu si care nu i-a placut. Multi oameni sunt atat de preocupati sa-i invinovateasca pe ceilalti pentru dificultatile lor, incat pierd contactul cu realitatea. Ei vad intreaga lume prin lentila blamarii si a vinei, emotia sora.
De fiecare data cand exista o problema, personala sau publica, persoana vinovata ajunge automat la concluzia ca cineva trebuie tras la raspundere. Apoi, ea isi consuma timpul si emotiile prin impartirea blamarii intre diverse persoane. Aceasta obsesie a blamarii si a furiei conduce la resentimente si invidie si poate adesea sa o epuizeze pe persoana care experimenteaza asa ceva."
Brian Tracy - Schimband gandirea, iti schimbi viata

Profile  

PostPosted: Sat Jul 30, 2016 8:22 am 

"De fapt, este nevoie de doua persoane pentru a exista o inchisoare, de prizonier si de gardian. Amandoi sunt in inchisoare. Cand o eliberezi pe cealalta persoana, te eliberezi pe tine. Nu trebuie sa tolerezi comportamentul persoanei care te-a ranit sau sa o placi, ci doar sa o ierti pentru a-ti putea continua viata. De aceea, milostivirea este in totalitate un act egoist. Nu are nici o legatura cu cealalta persoana. Se refera numai la propria integritate mentala si la pacea ta interioara.
Brian Tracy - Schimband gandirea, iti schimbi viata

Profile  

PostPosted: Thu Sep 29, 2016 9:58 am 

"... am ajuns la un nou nivel al constiintei mele, ceva ce unii ar numi trezire spirituala sau poate chiar iluminare interioara. Am inteles ca exista cel putin trei etape ale acestei treziri si ca ele alcatuiesc o harta a calatoriei spirituale.
Etapele sunt urmatoarele:
1. Sunteti o victima. Cu totii ne nastem cu sentimentul ca suntem neajutorati. Multi dintre noi ramanem asa. Avem impresia ca factorii exteriori sunt cei negativi: guvernul, vecinii, societatea sau 'baietii rai', indiferent cine ar fi acestia. Credem ca noi nu putem face nimic. Ne agatam de orice, ne plangem, protestam si ne grupam in contra celor care credem ca vor sa ne faca rau. In afara de o petrecere din cand in cand, viata e de doi bani.

2. Dumneavoastra detineti controlul. La un moment dat, vizionati un film motivational de genul 'Secretul' sau cititi o carte ca 'Factorul de atractie' sau' The magic of believing' si va simtiti impulsionati in sensul valorificarii intregului potential al dumneavoastra. Realizati ce putere poate sa aiba stabilirea unor intentii. Realizati ce putere exista in a vizualiza lucrurile dorite, in a actiona si a implini acele vise. Incepeti sa experimentati ceva magic in viata dumneavoastra. Incepeti sa aveti rezultate uimitoare. Viata, in general, incepe sa arate destul de bine.

3. Incepeti sa va treziti. La un moment dat dupa etapa a doua, va dati seama ca intentiile sunt de fapt limite. Vedeti ca, desi aveti abilitati noi, inca nu puteti controla totul. Realizati ca, atunci cand va supuneti unei puteri mai mari, incep sa se intample miracole. Renuntati la lupta si aveti incredere. Incepeti sa fiti clipa de clipa mai constienti de conectarea la sursa divina. Incepeti sa recunoasteti inspiratia atunci cand va este data si sa actionati conform ei. Realizati ca aveti de ales, dar nu detineti si controlul vietii dumneavoastra. Realizati ca lucrul cel mai maret pe care il puteti face este sa va supuneti clipa de clipa intentiei divine. In aceasta etapa se intampla minuni si ele va uimesc continuu. Traiti, in general, intr-o stare de uimire si de recunostinta perpetua. "
Joe Vitale (o persoana care a ajuns de la un om al strazii la ceea ce e azi) - Zero limite

Profile  

PostPosted: Thu Sep 29, 2016 1:02 pm 

Has thanked: 2698 times
Been thanked: 3957 times
Iar etapele vin in cicluri.. dupa o vreme te intorci la punctul unu, dar mai diluat... ;)

Si tot asa.. pana cel ce crede ca trece prin cicluri si etape dispare...

Profile  

PostPosted: Fri Sep 30, 2016 11:19 pm 

Has thanked: 625 times
Been thanked: 1369 times
..sau pina ciclurile si etapele dispar pentru ca tu crezi doar in tine!

Profile  

PostPosted: Sat Oct 01, 2016 1:05 am 

Has thanked: 1882 times
Been thanked: 856 times
Coincidenta... adineauri mi-a iesit in cale "din intamplare" un video cu Mooji tocmai pe acest subiect... Disparitia Eului sau Egoului... :)

Unul din cel mai frumoase si profunde momente cu "beloved" Mooji... :) "If you wish to realize the truth, You must vanish!"
https://www.youtube.com/watch?v=m92_YwP ... e=youtu.be

Grozav ce adevarat le zice! :)

Profile  

PostPosted: Thu Oct 06, 2016 8:44 am 

"Este bine sa ne amintim ca frica este de fapt incredere, numai ca indreptata intr-o directie gresita. Credem in lucrurile pe care NU le vrem, in loc sa ne indreptam increderea catre lucrurile pe care le dorim."
Joe Vitale - Factorul de atractie (Elinor Moody - Puteti primi absolut orice doriti)

Si uite asa capata sens expresia biblica "...si fiecaruia i se va da dupa credinta lui!".
Biblia - buna carte! Pacat ca e explicata de unii care nu au inteles-o.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 24, 2016 4:16 pm 

"Ati observat vreodata cat de simplu este sa privesti in trecut, la evenimentele care s-au intamplat cu un an sau mai bine in urma si sa vezi in ele perfectiunea? In cazul celor mai multi dintre noi lucrul acesta este valabil chiar si pentru situatii care pareau tragice, oribile sau devastatoare la vremea respectiva. Deci, daca este posibil sa vedeti perfectiunea in acele lucruri la un an dupa ce s-au intamplat, n-ar fi logic sa credem ca perfectiunea trebuie sa existe acolo si in momentul in care au loc?"
Joe Vitale - Factorul de atractie

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]