ARMONIA BRASSOVIA

Comunitate autosustenabila
It is currently Mon Dec 18, 2017 7:20 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Toaleta uscata
PostPosted: Mon Jul 13, 2015 2:12 am 

Has thanked: 775 times
Been thanked: 804 times
Imi iau inima in dinti si abordez subiectul asta mai ... sensibil. Nimanui nu-i place sa discute despre ....
Am facut o schita a unui 'tron' uscat. Cutia tronului o puteti gasi in imaginea atasata.
Lista cu materialele necesare e urmatoarea:
1 capac de wc
2 balamale
holzsuruburi
1 buc osb de dimensiuni 40 cm * 49 cm
scandura
2.5 cm * 10 cm * 37 cm - 8 buc
2.5 cm * 10 cm * 57 cm - 8 buc
2.5 cm * 10 cm * 40 cm - 1 buc
sipca
2.5 cm * 5 cm * 44 cm - 2 buc
picioare
5 cm * 5cm * 40 cm - 4 buc

scandura poate fi inlocuita cu 4 bucati de osb
2 buc 40 cm * 40 cm
2 buc 40 cm * 59 cm

si nu in ultimul rand,
2 galeti - una goala, si una cu rumegus.

Attachments:
toaleta uscata.jpg
toaleta uscata.jpg [ 79.32 KiB | Viewed 4753 times ]

Post subject: Re: Toaleta uscata
PostPosted: Tue Jul 14, 2015 5:33 am 

Episodul doi.
Daca prima parte era despre colectare, cea de-a doua este despre depozitare / compostare.
Nu am sa intru in detaliile toaletei uscate (le puteti gasi in cartea celor de la TEI despre UMRANITA), ci am sa ma rezum doar la un deviz si o schita.
Necesarul de materiale ar fi urmatorul:
- paleti din lemn de dimensiuni aproximative 1.2m * 1.2m = 7 buc. - pentru varianta cu laturi deschise (cea din schita) sau 10 bucati pentru varianta inchisa;
- rigle de lemn patrate de 8cm *8 cm * 1.8m = 4 buc.
- rigle de lemn patrate de 8cm *8 cm * 1m = 4 buc.
- scandura de 2.5cm * 8cm * 1.2m = 4 buc.
- cuie
- tabla (sau orice alta invelitoare pentru acoperis) de dimensiuni 1m * 1.2m = 2 buc.
Lista de mai sus este pentru varianta fara colectarea apei de ploaie. La varianta cu colectarea apei de ploaie in vederea folosirii acesteia pentru spalatul galetilor se mai adauga:
- jgheab de colectare apa ploaie lungime 1.2m = 2 buc.
- elemente de imbinare cu burlanul = 2 buc.
- capace capete jgheaburi = 4 buc.
- coturi burlane = 2 buc.
- burlane de scurgere in lungime de 1m =2 buc.
- butoi de tabla (200l) / sau plastic pentru colectare apa = 1 buc.
- optional - robinet pentru montarea la butoi.

Attachments:
toaleta uscata - colector v2 l.jpg
toaleta uscata - colector v2 l.jpg [ 93.49 KiB | Viewed 4722 times ]

PostPosted: Sun Jul 19, 2015 10:12 am 

Has thanked: 1204 times
Been thanked: 1211 times
Am folosit si noi pentru 2 ani toaleta uscata. Asta este unul din modelele portabile executate de mine.Beneficiile acestui model sunt multe..in plus fata de ce se vede in poza foloseam si un recipient decupat dintr-un bidon de 5 litri util pentru colectarea "mustului".Separarea lichidelor de solide are ca beneficiu eliminarea aproape totala a mirosurilor neplacute si curatarea usoara a recipientului de colectare( a galetii).timp de executie cca. 10 minute, cantitate necesara materiale foarte redusa,ultraportabilitate etc.

Attachments:
P7180048 (744 x 992).jpg
P7180048 (744 x 992).jpg [ 223.58 KiB | Viewed 4701 times ]
 Profile  

PostPosted: Mon Jul 20, 2015 10:00 am 

Has thanked: 1149 times
Been thanked: 1666 times
Din ce am citit in cartea Humanure, este benefic pentru compost sa nu separi cele doua (lichidul de solid). In momentul in care acoperi totul cu rumegus sau altceva, mirosul dispare ca prin minune, lucru pe care l-am tot observat de anul trecut la groapa ce am facut-o in padure la teren.

Mereu simplitatea e cea care ne spune ce avem de facut. :)

Profile  

PostPosted: Wed Jul 22, 2015 9:04 am 

Has thanked: 1204 times
Been thanked: 1211 times
Cand folosesti galeata e altfel, se cam impute treaba daca nu le separi.Se pot colecta separat pentru ca apoi sa poata fi amestecate cand le arunci in lada de compost daca chiar se doreste, dar asta depinde de preferintele fiecaruia, personal nu as tine neaparat sa compostez deseurile umane altfel decat in uzuala groapa de latrina din fundul curtii care se muta periodic..pe timpul iernii se preteaza colectatul la galeata pentru evitarea iesitului in frig pana in fundul curtii, dar asta depinde de spatiul de care dispune fiecare in coliba sa si de alte aspecte..

Profile  

PostPosted: Wed Jul 22, 2015 9:20 am 

Has thanked: 1149 times
Been thanked: 1666 times
Latrina din fundul curtii care se muta periodic NU este un mod de a composta treburile. Scrie clar in cartea pe care o propune Ionel pentru citire. Motivele sunt diverse si le gasiti in carte. Mie mi se par foarte plauzibile. Va las sa le descoperiti si voi.

PS: am citit multe marturii despre galeata si treaba nu e asa nasoala daca totul e acoperit cum trebuie (grija in tot ceea ce faci). :)
Dar cum se zice, pana nu incerci pe pielea ta, nu ai experienta necesara sa dai sfaturi, asa ca din primavara asta e prima varianta pe care o vom incerca in casuta pe roti, ca mai apoi sa fiu in masura sa imi dau si eu cu parerea din experianta proprie.

Oricum, sunt clar impotriva aruncarii treburilor intr-o groapa si lasate acolo la voia intamplarii...

Profile  

PostPosted: Wed Jul 22, 2015 5:18 pm 

Has thanked: 550 times
Been thanked: 387 times
Stefan propunea la un moment dat un sistem de transformare in materie uscata prin expunerea la soare intr-un bazin cu geam.
Cam ce spune omul in filmuletul urmator. Nu necesita separare lichid/solid, excesul de lichid se evapora oricum.

https://www.youtube.com/watch?v=W6jsMx9yGnw

Profile  

PostPosted: Wed Jul 22, 2015 9:52 pm 

Eu cred ca e loc pentru amandoua metodele. Exista avantaje si dezavantaje in cazul fiecarei metode, dar cred ca totul se rezuma la cum privim 'deseurile' si ce vrem sa facem cu ele. Daca vrem doar sa scapam de ele si sa nu poluam si, eventual, sa le folosim ca ingrasamant, se potriveste mai bine metoda asta de toaleta cu evaporator. Daca vrem in schimb sa obtinem maxim din 'deseuri' si nu ne intereseaza durata in care obtinem produsul finit, eu consider ca e mai potrivita toaleta cu compostor. Sunt multe amanunte descrise in cartea care dezbate subiectul, inclusiv diferentele intre toate modalitatile de eliminare a acestor 'deseuri'. Dar cum spuneam, nu exista o metoda ideala si consider ca a incerca mai multe metode nu va face decat sa ne ajute sa realizam care dintre ele se preteaza mai bine pe tipul de zona, tipul de gradina si tipul de om.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]